уторак, 18. октобар 2011.

Hidroponisko gajenje cveca


Primenom hidropona u proizvodnji cveca i povrca postizu se 3-4 puta veci prinosi nego uobicajnom agrotehnikom na normalnim zemljistima. U SAD je proizvodnja ruza, karanfila, gladiola i hrizantema sistemom hidropona poprimila pravi industriski karakter. Slicno je i sa proizvodnjom povrca koja se na ovaj nacin masovno gaji na Filipinima, u Japanu, Indiji i Zimbabveu. Hidroponski se veoma uspesno mogu proizvoditi sejanci i oziljavati reznice i izdanci sumskih vrsta drveca. U svakom slucaju mogucnosti se ovim ni izdaleka ne iscrpljuju.
U Nemackoj se prodaje cvece hidroponski odgojeno, oprema za uzgoj i specijalna mineralna hrana. Za celu drzavu je standardizovana velicina saksija, u koje se “vodene” biljke “sade”. Nedavno je pronadjen nov granulisan supstrat koji pricvrscuje biljke i koji se pokazao znatno kvalitetniji od sadasnjih (proprana sljaka, zdrobljena opeka i mineral vermikulit). Materijal “bleton” ima inzvarednu pozornost i trajniji je od svih do sada koriscenih.
Saksije koje se prodaju u Nemackoj, snabdevene su meracima nivoa vode i nemoguce je pogresiti prilikom zalivanja. Specijalna hrana se dodaje zajedno sa vodom, ali postoje i “baterije” cija je trajnost sest meseci, tako da se ceo posao u toku godine svodi na zalivanje.
Prebacivanje biljaka iz zemlje u vodu je u principu moguce ali ne bez problema. Biljka se moze presadjivati samo u periodu rasta, odnosno ne moze od oktobra do februara. Preporucuju se samo mlade biljke, jer je njihova snaga porasta najizrazenija. Posle vadjenja iz zemlje, korenov sistem se dobro opere vodom, da se na njemu ne bi zadrzali organski otpaci koji bi kasnije mogli prouzrukuju truljenje. Korisno je i podrezivanje korena, jer su odumreli delovi u hidroponskoj saksiji velika opasnost po zivot biljke.

Нема коментара:

Постави коментар